10 január - Deň izbových rastlín

Deň izbových rastlín

Do polovice januára, už väčšina sviatočných ozdôb a vianočných stromčekov opustí naše domovy. Národný Deň izbových rastlín je každý rok, a pripadá na 10. januára. Pripomína nám sviežosť a živosť, ktorú rastliny prinášajú do našich domovov, aj po tom, ako vianočná výzdoba už dávno nie je. :)

Ak máte posviatočné "nálady", toto je ideálna šanca, ako rozjasniť svoj dom krásnou rastlinou, z ktorej sa môžete tešiť po celý rok. Izbové rastliny dokážu viac, než len priniesť zeleň do našich domovov. Tento deň, je o zvyšovaní povedomia o mnohých výhodách a starostlivosti práve o izbové rastliny.

Napríklad, že izbové rastlinky premieňajú oxid uhličitý na kyslík, a tým zlepšujú kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti. :)

Rastliny tiež uvoľňujú vlhkosť do ovzdušia vďaka ktorej bude váš dom skutočne chladnejší - a príjemnejší. Najmä v letných mesiacoch pocítite príjemnú osviežujúcu vlhkosť.

Ako to vzniklo?
Národný deň izbových rastlín založila spoločnosť The Gardener’s Network , ako oficiálnu príležitosť pripomenúť ľuďom výhody izbových rastlín. Domovy po sviatkoch zvyčajne strácajú svoju "iskru" a všetky tie krásne farby, ktorými doteraz hrali. A práve pre to, je tento deň jedinečnou príležitosťou - ako prinavrátiť život do interiéru.
Špeciálna starostlivosť - ako hnojivo, výdatne poliatie, či trochu strihania a presádzania, prinesú to, čo potrebujete - dobrú náladu a radosť z odvedenej práce.  
Svieža zeleň každému zdvihne náladu, prinavráti život do vašich príbytkov, a pomaly pripraví na jar.
Oslávte aj Vy tento deň, a doprajte si nový prírastok :)
Zakúpte si rastlinky do svojej mini záhrady:
Pre tých, ktorí sú málo doma, máme tip.  Aloe Vera je veľmi nenáročná rastlinka. Keďže je to púštna rastlina,  uprednostňuje prostredie, kde nedostáva príliš často vodu. Aloe Vera rastie celkom dobre v interiéri a je perfektná, keď sa používa ako prvá pomoc pri menších poraneniach a modrinách.
Taktiež pomáha hydratovať pokožku a hojí drobné popáleniny.
Kaktusy a sukulenty:
Aj tieto rastliny sú nenáročné na údržbu, a sú tiež ideálne pre začiatočníkov. Sukulenty sú obzvlášť zábavné, pretože sa rozmnožujú veľmi rýchlo a ľahko, čím vytvárajú veľa príležitostí na rozšírenie jednej izbovej rastliny na hneď niekoľko ďalších, v krátkom čase. 
Ak ich aj zabudnete po veľmi dlhom čase poliať, im to vôbec nevadí! :) Avšak, nerobte to príliš často.
Community Verified icon
"Spider plant" - Zelenec:
Pre tých, ktorí uprednostňujú niečo viac ťahavé rastliny - je práve spider plant skvelou možnosťou ako začať. Je to nenáročná rastlinka, ktorá navyše výrazne čistí ovzdušie a je zábavná na pestovanie.
Má dlhé tenké lianky, a jemné lístky, ktoré pripomínajú pavúčie nôžky. 
Okenné záhrady:
Pre ambiciózneho záhradníka, je možno čas ponoriť sa do vytvorenia malej okennej záhrady - plnej krásnych kvetov a lahodných byliniek. Vyžadujú si o niečo viac námahy ako Aloe, alebo Zelenec, ale za všetko, čo do nich vložíte, vám poskytnú úžasné odmeny. Malá bylinková záhradka na okennom parapete vám prinesie potešenie do kuchyne, ale aj krásnu vôňu a pestré farby, ktoré určite oceníte.
Či už ste začiatočník, alebo náročnejší pestovateľ - doprajte svojim rastlinkám deň, kedy sa o ne špeciálne postaráte, doprajete im výživu a nový "strih" :), alebo si zakúpte do zbierky nový prírastok.
Tento deň je venovaný rastlinkám - ktoré robia náš život krajším, už len tým, že sú! :)
Váš LK Team
Community Verified icon
Community Verified icon
Community Verified icon