5 inšpirácií na kyticu zo záhrady: Ktorá by vás potešila najviac?

Ako začať?

Kvietky do vázy zbierajte v ranných hodinách. Budú svieže, a hydratované. Zatvorené púčiky sa vám počas dňa krásne rozvinú a kvietok vám vydrží dlhšie.

Do záhrady odporúčame chodiť s nádobkou, do ktorej budete čerstvo ostrihané kvety vkladať. Prečo? Odrezané kvety sú náchylné na vzduch - ak ich hneď vložíte do nádoby s vodou, vzduch sa nedostane do pletív kvetu, čo znamená, že proces vädnutia sa značne spomalí. 

Nezabudnite na okrasnú zeleň. Použiť môžete napríklad listy černíc, voňavé vňate medovky lekárskej či mäty. Zo zeleninovej záhrady vám poslúži kôpor, alebo trebuľka. Neváhajte siahnuť aj po steblách trávy. 

Tie vnesú do kytice ľahkosť a dynamický pohyb pri jemnom vánku. :)

Slnečnice v čipke z divej mrkvy

Slnečnice zrežte vtedy, ked sa im začínajú otvárať prvé okvetné lístky. Stonku odrežte do šíkma a spodok narežte do kríža, prípadne 2cm stonky trochu rozdrvte. Neskô kvety vložte do nachystanej nádoby s dostatočným objemom vody. 

Myslite na to, že slnečnice v akejkoľvek kombinácii vždy dominujú. Takúto kytičku môžete zjemniť bielymi kvetmi mrkvy obyčajnej - ktoré pripomínajú jemnú čipku. Mrkvu viete nahradiť parascou a jemnou zeleňou.

Krásu slnečníc podčiarknete aj kombinovaním menších kvetov rudbekie, alebo zlatobyľom.

Táto kytica zaručene rozžiari každú miestnosť.

Hortenzie v hlavnej úlohe

Po zrezaní ponorte hortenziu na pár sekúnd do horúcej vody (cca 2 cm). Následne vyberte, a aranžujte podľa predstáv.

Tento kvet je sám o sebe veľmi dominantný, a bude tvoriť jadro kytice. Hortenzie vyžadujú o niečo väčšie množstvo vody, preto ju nezabudnite pravidelne dopĺňať a vymieňať za čerstvú.

Hortenzia sa skvele kombinuje s voľnejšími/jemnejšími kvetmi georgín, alchemiliek, kvetov mrkvy, zlatobylu či divo rastúcich krasuliek.

Kvety hortenzií sú tiež skvelé na sušenie.

Pre milovníčky modrých tónov

Ak manipulujete s nádhernými vysokými kvetmi náprstníka, stračonôžky či prilbice - buďte opatrné. Pri strihaní použite rukavice, alebo iný ochranný materiál.

Tieto rastlinky sú síce krásne, ale obsahujú aj jedovaté alkaloidy a mohli by vám nepríjemne podráždiť pokožku. Kvety zrezávajte ak sú súkvetia rozvinuté len v spodnej časti.

Tie vám vo váze postupne rozkvitnú, a kytička vydrží oveľa dlhšie. 

Takúto krásnu kyticu viete zjemniť bielymi margarétami, krasuľkami, alebo černuškami.

Romantické chryzantémy

Názov tejto rastliny je preložený ako "zlatý kvet". A vďaka svetlej farbe púčikov sa chryzantéma perfektne hodí do jesennej kytičky, alebo ako súčasť romantickej kytice.

 Kvety môžu byť biele, krémové, ružové, bronzové, žlté, ohnivé oranžové, medeno-červené, fialové. Chryzantémy nájdete naozaj vo všetkých farbách.

Majú príjemnú tlmenú vôňu, elegantný vzhľad, a sú nenáročné na starostlivosť.

Mono kytica zložená len z chryzantém je sofistikovaným prvkom do vašej obývačky. Odporúčame kvety skrátiť na minimum, a umiestniť do nízkej, ale za to objemnej vázy. Bohatá kytica sa bude krásne vynímať neobvyklým spôsobom. :)

Vidiecke potešenie

Ak radi trávite neskoré leto na chalupe, určite sem-tam vybehnete aj do jej najbližšieho okolia – na lúku a do lesa.

S prichádzajúcim jesenným obdobím sú niektoré rastlinky suchšie a menia farby. Viediecka kytica je ideálnym spôsobom, ako ich ešte využiť a spraviť si radosť. :)

Na túto kytičku budete potrebovať levanduľu, modrú šalviu, steblá trávy, rôzne vňate - podľa vlastného výberu, a samozrejme fantáziu.

Fantázii sa medze naozaj nekladú, vytvorte si hrávu / strapatú kyticu z lúčnych kvetov obohatenú o farebné tóny.

Ak máte doma sušené kvety levandule, neváhajte ich do kytice pridať. Bude pôsobiť viac vintage a prevonia miestnosť.

Veľa šťastia a fantázie, LK Team

:)