Advent a tradície

Advent slovami etnologičky Kataríny Nádaskej

Na začiatku adventu sa v rodinách piekli perníčky a medovníčky, práve preto, aby do Vianoc zmäkli a používali sa aj na výzdobu vianočného stromčeka. Advent sa nazýva aj malý pôst. Na Katarínu bola posledná Katarínska zábava a ďalšia bola až na Štefana. Nekonali sa sobáše, hlučné zábavy a ľudia sa mali stíšiť a duchovne sa pripraviť na sviatky.

Celý advent nie len v minulosti, ale aj dnes sa má preto niesť v idei zmierenia. „Ľudia, ktorí sa počas roka poškriepili, by sa v týchto dňoch mali stretnúť, zmieriť, podať si ruky a odpustiť si. Kedysi platilo pravidlo, že k štedrovečernému stolu by si mali sadnúť už všetci udobrení,“ povedala historička.

Pôst

Od prvej adventnej nedele až po Prvý sviatok vianočný sa dodržiaval pôst a nejedlo sa mäso.

„Výnimku tvorila ryba, ktorá sa považovala od ranného stredoveku za pôstne jedlo, keďže je to živočích, ktorý žije vo vode a nemá nohy, tak ho cirkevní otcovia zaradili medzi pôstne jedlo,“ vysvetlila tradíciu jedenia rýb na Vianoce odborníčka. Preferovali sa bezmäsité jedlá, kaše, strukovina, cestovinové sladké jedlá a tlačená kyslá kapusta.

Adventný veniec

Existuje krásny príbeh o tom, ako vznikol adventný veniec. Nemeckého učiteľa sa deti v škole každý deň pýtali, kedy už budú Vianoce a on im to chcel priblížiť jednoduchou detskou formou.

Zobral koleso od voza, na ktoré dal toľko sviečok, koľko dní bolo do Vianoc a nedele označil hrubšími sviecami. Každé ráno, keď prišli deti do školy si spolu zasvietili jednu sviečku.

"Tento nápad sa veľmi rýchlo ujal a rozšíril, ale koleso od voza bolo nepraktické, tak vznikol menší veniec a iba 4 sviečky, ktoré predstavujú nedele. Veniec sa začal používať v chrámoch a potom aj v domácnostiach,“ vysvetlila túto tradíciu Nádaská.

Význam adventných sviec

Prvotný veniec tvorili veniec štyri sviece v dvoch farbách. Sú to liturgické farby - fialová a ružová. Tri sviece vo fialovej a jedna v ružovej farbe. 

Z historického hľadiska bola hlavnou farbou adventu práve fialová. Symbolizovala tú časť svetla, v ktorej sa náchádza spoločné pôsobenie duchovného a telesného "JA".

"Fialová je teda miesto -  kde sa stretáva \"božské\" vedomie (pol dielu modrej) s vedomím \"pozemským\" (pol dielu červenej) a spoločne pôsobia v energetickom centre – v siedmej čakre nazývanej tiež čakrou korunnou".

Táto farba má priniesť rovnováhu, a pomáhať človeku stáť pevne nohami na zemi, zatiaľ čo jeho "hlava" prebýva v nebi. Predstavuje teda "nebo na zemi".

Naopak ružová je farbou, ktorá vyjadruje nepodmienenú lásku a starostlivosť.

"Ružová je v podstate červená (Život), v ktorej je viac svetla (Vedomie) a vyjadruje schopnosť prijímať lásku."

Barbora

Hovorí sa – Barbora, ťahá sane do dvora. Táto pranostika napovedala, že už mohol byť sneh a prvé sánkovačky. Na svoje si ale opäť prišli aj slobodné dievčatá. „Mali zvyk tzv. púčikovanie.

Zo záhrady si odrezali vetvičku ovocného stromu a dali ju do vázy. Sledovali, či do Štedrého dňa zakvitne a ak áno, znamenalo to, že sa na budúci rok vydajú, “ poznamenala odborníčka.

Lucia

S týmto dňom sa spája mnoho ľudových zvykov. Prvým bolo tzv. chodenie s Luckami. „Traja slobodní mládenci sa zamaskovali za Lucie tak, že tvár si natreli múkou a celá postava bola zabalená v plachte, tak aby nebolo možné spoznať, kto je tam zamaskovaný.Lucie nič nehovorili, aby sa neprezradili a v rukách mali krídlo z husi, ktorým zaklopali na dvere a vymietali prach a špinu spod postelí a skríň. Lucie vymetali všetku zlobu a nenávisť, aby pred Vianocami boli v domácnostiach mier, pokoj a porozumenie. Druhou funkciou bolo aj to, že Lucky mohli nahliadnuť všade a keď chodili z domu do domu, tak si u slobodných dievčat pozreli, ako sa u nich gazduje,“ vysvetlila tento zvyk Nádaská.

Doprajte si oddych, nie nákupnú horúčku :)

Do Vianoc ostáva 23 dní, a my Vám prajeme pokojné prežitie tohto zázračného obdobia. Každý z Vás má svoje tradície, ktoré si ako rodina tradujete z generácie na generáciu, meníte a prispôsobujete svojim potrebám.

Doprajte si chvíľku pre seba, spomaľte a užívajte si advent tak, ako to vy chcete!:)

S touto sezónou prichádza veľa zábavných aktivít, vďaka ktorým je taká úžasná. Vianočné filmy, sviatočná hudba, večierky, vianočné svetre, perníkové chalúpky či korčuľovanie. 

Vianoce sú časom nádeje v životoch ľudí všade okolo nás. Mnoho ľudí sa vracia domov k rodinám a stretnúť sa so starými priateľmi. Iní využívajú tento čas na to, aby boli štedrí. Niektorí ľudia oslavujú narodenie Ježiša, ktorý priniesol novú nádej do života tých, ktorí veria, že je Spasiteľom sveta. Či už je sezóna o fúzatom mužovi, ktorý roznáša darčeky, alebo o bábätku v jasliach, Vianoce sú o šťastí, ktoré čaká na každého z nás.

Prajeme krásne predvianočné obdobie

s láskou

LK Team.