August na záhrade

Rastlinky kvitnúce v auguste

  • Rozkvitajú od júla až do konca augusta – hortenzie, ľubovník, ľalie, begónie, nevädze, margarétky, vresy aj ruže
  • Rozkvitajú v auguste – sasanky, cyklámeny, astry, mliečniky, netýkavky, silenky, georgíny a jesienky

Koncom leta môžete začať s výsadbou sadeníc dvojročiek, predovšetkým spomínaných jeseniok, šafranu, snežienok, rebríčka...Tiež môžete vysadiť mladé ihličnany. Nezabudnite ich pevne pripevniť k drevenému kolu - lepšia stabilita.

Starostlivosť o okrasnú záhradu

  • Odkvitnuté trvalky deľte a presádzajte do konca augusta.
  • V auguste je ideálna doba na prípravu muškátov, ktoré saďte do kvetináčov - nezabudnite na substrát
  • Ak pestujete kosatce, treba ich vždy po štyroch rokoch presadiť
  • Vošky, sa v auguste rýchlo množia a poškodzujú puky georgín aj ruží. Manuálnym postrekom zabránite ich ďalšiemu šíreniu.
  • Zamerajte sa na zber semien pri letničkách a dvojročných rastlinách, ktoré chcete vysiať aj ďalší rok. Sirôtky, mesiačiky, kapucínky a iné druhy nechajte dozrieť v záhone a následne ich dosušte. Semená skladujte v papierových vrecúškach na suchom a chladnom mieste.
  • Vysokým rastlinám, ako sú mečíky alebo georgíny, zaistite oporu, aby sa nedolámali pod ťažkými kvetmi.

Trávnik

Pravidelným kosením podporujete rast nových výhonkov, vďaka ktorým trávnik hustne. Taktiež tým zamedzujete šíreniu buriny. Ideálne je, trávnik kosiť raz za dva týždne - od závislosti zrážok. Ak si trávnik ponecháte skrátený na výšku cca piatich centimetrov, jeho náchylnosť na schnutie a zažltnutie je výrazne menšia! :)

Ovocná záhrada

August je mesiacom bohatej úrody. Postarajte sa o pravidelné zbieranie už zrelých plodov, a ich správneho uskladnenia. Ako napríklad plody ktoré chcete zavariť, zmraziť, ponechať v pivnici, alebo ho zúžitkovať do koláčov, či džemov. Dôležité je aj zbieranie opadaných, a hnilých plodov - ktoré sú zdrojom pre šírenie chorôb a parazitov.

Pokiaľ máte kompost, takéto plody sú skvelým zdrojom pre rýchlejšie procesy vo Vašom komposte. 

Zeleninová záhrada

Pravý čas dozrievania obľúbenej zeleninky! Sem patria paradajky, uhorky, papriky, tekvičky alebo baklažány. V priebehu mesiaca sa tiež dočkáte plodov vhodných na sušenie, ako je napríklad skorý cesnak. Cibuľka dozrieva tiež, avšak zožnite ju, až keď sú jej vňate jemne nažltlé. Takéto zrelé rastlinky následne nechajte pár dní ležať na záhone. Neskôr ich očistite, a cca mesiac sušte.

Úroda letnej listovej a hlúbovej zeleniny si vyžaduje zalievanie za sucha, a v prípade potreby aj prihnojovanie. Ak pestujete kôpor, môžete začať s postupným zberom a sušením jeho semienok. Po zbere sa Vám uvoľni miesto v záhonoch, to využite na sadenie neskorej zeleniny

Skracujte ružičkový kel aj vrcholky paradajok, nech sa môžete radovať z veľkolepej úrody. Pestovatelia byliniek by mali zrezať liečivým rastlinkám (napr. tymianu, šalvii, levanduli a pod.) vňate, aby mohli znovu obraziť.

Veľa šťastia záhradkári!! :)

Nech si úrodu užijete, je to predsa to najlepšie čo pre seba môžete spraviť, a to je v zdravom tele - zdravý duch. Príjemný pocit po zožatí toho, čo si sami vypestujete!

Krásny zvyšok augusta Váš LK Team