Babie leto - október v záhrade

Október na záhrade - rady a tipy

Záhradkárčenie v októbri sa príjemne spomalilo. Príroda sa ukladá na zimný spánok, vzduch sa ochladzuje, lístie sa mení, no v záhrade a v jej okolí je stále čo robiť. :) Pozrite sa s nami na jednoduché rady a tipy októbrových prác, a ako si pripraviť svoju záhradku na oddych.

Medzi októbrové aktivity patrí najmä zber a spracovanie poslednej zeleniny, kvetov/bylín a sadenie plodín na jarný rozkvet. V článku si môžete prečítať hneď niekoľko nápadov, ktoré môžete pridať do Vášho októbrového “TO DO” listu.

Zasaďte si cibuľky

Ešte stále máte čas vysadiť si na jar kvitnúce cibuľoviny. Medzi najviac obľúbené patria narcisy, tulipány, krokusy, frézie, kosatce, pivonky, hyacinty a ľalie.

Zasaďte ich do kvetináčov, alebo priamo do zeme. Nezabudnite do pôdy doplniť trochu kompostu a cibuľového hnojiva.

Jeseň je skvelý čas pre sadenie cesnaku, cibule, šalotky či póru. Čím skôr ich zasadíte, tým skôr ich môžete na jar zbierať.

Zber a využitie

Ostrihajte si odrezky z letnej bylinkovej záhrady. Letné bylinky ako rozmarín, estragón, oregano, majorán, šalvia, tymián alebo bazalka cez zimu nevydržia. Preto ich dôkladne ostrihajte a odrezky vysušte, aby ste ich mohli cez zimu použiť do jedál.

 

Všetky zelené paradajky pozbierajte pred prvým mrazom. Paradajky poukladajte na plech a nechajte ich prirodzene dozrieť vo vnútri. 

To isté spravte s tekvicami, kukuricou, alebo fazuľkou. Uložte ich na chladné - suché miesto. Pozbierané plody skladujte vždy suché, ak by boli mokré/vlhké - môže sa stať, že Vám začnú hniť a pokazia sa.

Nezabudnite si odložiť semienka zo svojich obľúbených plodín. Semienka využijete v nasledujúcom roku, pri jarnom sadení. :) Aj tie skladujte na chladnom - suchom mieste, najlepšie v sklenenej nádobe.

Taktiež venujte zvýšenú pozornosť zberu jabĺk, hrušiek, neskorého hrozna, či kanadských čučoriedok. Zdravé a nepoškodené plody si naskladajte do debničiek a uložte na chladné a suché miesto v domácnosti. Z plodov, ktoré sú poškodené môžete spraviť hneď niekoľko druhov produktu. Medzi obľúbené patrí - jablkový mušt, ovocné šťavy, rôzne druhy džemov a tzv. pečený čaj. Nadrobno nakrájané plody môžete zavariť, alebo použiť v koláčoch. :)

Čo môžete vysadiť

Okrem zberu plodín sa môžete v októbri pustiť aj do vysádzania. Október je ideálny čas pre sadenie nových cibuliek, ríbezlí, egrešov, černíc a malín. Ovocné sadenice si nechajte 1 až 2 dni ponorené vo vode - rýchlejšie zapustia korienky vo vykopaných jamách. Kríky podporte drievkom do výšky prvých konárikov a jemne zviažte.

Dariť sa bude aj ozimným druhom cesnaku, koreňovému petržlenu a hlávkovému šalátu. Ozimný šalát odporúčame sadiť do hlbších brázd, čím ho ochránite pred silným vetrom a dažďom. Ak máte zasadený zimný pór, hlávkovú kapustu a špenát - nechajte ich dozrieť a zožnite počas zimy. Druhy náchylnejšie na chlad prikryte netkanou textíliou.

Naše tekvičky a jesenné dekorácie

Vyberte si z našej ponuky krásne jesenné dekorácie zo sušených kvetov, alebo milé tekvičky, ktoré Vám a Vašim blízkym navodia tú pravú atmosféru jesene.

Na fotke veľkosť M.
Približné veľkosti: S - výška tekvice 15cm, šírka tekvice 15cm, výška s kvetmi 26cm
M - výška tekvice 18cm, šírka tekvice 18cm, výška s kvetmi 30cm.

Tekvičky nájdete v rôznych farbách a veľkostiach, rovnako aj nekonečné aranžmány so sušenými kvetmi. :)

Obrovské vejáre vhodné ako dekorácia. Dodajte svojmu domovu trochu luxusu s našou veľkou pampasovou trávou. Môžete ich využiť vo väčšine izieb domu alebo sú skvelým doplnkom na svadby, svadobné dekorácie, detské oslavy a narodeniny, či iné oslavy v BOHO štýle. 100% organický produkt.

https://www.laskykvet.sk/jesenne-tekvice

S láskou LK Team.