Medzinárodný deň priateľstva

Veríme, že priateľstvo je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, najmä v týchto turbulentných časoch, v ktorých momentálne žijeme. Medzinárodný deň priateľstva je dobrou pripomienkou toho, že si musíme udržiavať svojich priateľov blízko, a taktiež je to dobrá výhovorka, ako osloviť starých priateľov. Neváhajte a dohodnite si stretnutie na káve, prechádzke alebo pri spoločnej aktivite, ako je výlet, návšteva kina alebo galérie.

Na kávičku s priateľmi chodíme snáď všetci. :) Ale vychutnať si kávu v pohodlí domova je úplne iná forma relaxu, však?

Doprajte svojej kamoške/kamošovi tento krásny box, plný chutnej kávy a kvalitných maškrtiek. :) Určite sa potešia, a budú na Vás myslieť vždy, ked si pripravia kávičku. 

https://www.laskykvet.sk/darcekove-boxy

Ako to všetko začalo?

Prvopočiatky Medzinárodného dňa priateľstva datujeme od tridsiatych rokov minulého storočia. Prvé neoficiálne oslavy priateľstva sa odohrali v USA. Ľudia si na konkrétny deň stanovili, že si spoločne s kamarátmi vymenia darčeky na znak vďaky a oslavy ich vzťahu. Najčastejšími darčekmi boli pohľadnice, ďakovné kartičky, kvety a neodmysliteľné náramky priateľstva.

O necelých 20 rokov neskôr, v roku 1958, sa už v juhoamerickom Paraguaji oficiálne oslavoval Medzinárodný deň priateľstva. Hoci je tento sviatok celosvetový, dátumy sa môžu líšiť. Na Slovensku tento deň pripadá na 30. júla.

Človek je spoločenský tvor. Neustále sa pohybuje medzi ostatnými ľuďmi - kolegovia, bývalí spolužiaci z rôznych škôl, susedia.  Známych máme veľa, no pravých priateľov je len zopár. Preto sa hovorí, že pravý kamarát je oveľa vzácnejší ako povrchná známosť. Dajte im najavo, ako veľmi Vám na nich záleží, a potešte ich kytičkou od našich šikovných floristiek. 

Tu nájdete naše krásne boxy: https://www.laskykvet.sk/boxy-1

Zaujímavosť: Ako sa zdravia priatelia?

Niektorí priatelia majú medzi seboz špeciálne pozdravenie. Už ako deti sme radi vymýšľali rôzne tajné formy pozdravu, ktorým sme sa zdravili. V každej krajine je pre kamarátov typické, že sa zdravia určitými gestami. Na Slovensku je to bozk na tvár alebo potrasenie ruky.

- V Zimbabwe a Mozambiku je pozdrav obzvlášť veselý. Kamaráti v Zimbabwe si podávajú ruky a potom jeden tleskne raz a druhý dvakrát. V severnom Mozambiku zatlieskajú trikrát predtým, než si povedia moni (ahoj v miestnom dialekte).

- V Kambodži, Indii, Nepále, Laose, Thajsku a Japonsku sa ľudia jeden druhému ukláňajú. Najčastejšie pritom majú zopnuté ruky. V Japonsku sa však paže nechávajú pozdĺž tela. Pozíciou rúk alebo hĺbkou úklone sa dáva najavo, ako veľmi vám na druhom človeku záleží.

- V Tibete sa zdravia tak, že na seba vyplazia jazyk. Prečo? V 9.st. žil zlý kráľ Lang Darma, ktorý mal čierny jazyk. Aby Tibeťania mali istotu, že ich blízky nie je jeho reinkarnáciou, musia ukázať jazyk.

-  Katare, Jemene, Ománe a Spojených arabských emirátoch sa zdravia pomocou nosov. Ľahko nimi do seba narazia. :)

- Nosy, a čelá o seba opierajú aj na Novom Zélande. Tejto praktike sa hovorí hongi  - uvidíte ju u domorodých Maorov. Blízki kamaráti a dôverne známi počas tohto aktu tzv. zdieľajú dych. Hongi sa používa aj na privítanie váženého hosťa.

- v Malajzii ide o staré gesto. Akonáhle sa stretnú, vezmú kamarátovu ruku do svojich - potom ju pustia a vlastné ruky položia na svoje srdce. Dávajú tým najavo dobrú vôľu a srdečnosť.

 Kytičky aj pre kamarátov

O priateľstvo sa musíme celoživotne starať. Bez obojstrannej starostlivosti zvädne ako kvetina. Dajte Vášmu kamarátovi najavo, že ho máte radi a že na neho myslíte. Prekvapte ho tento rok krásnou kyticou, boxom alebo obľúbenou maškrtou. Prajeme Vám, nech si tento deň spoločne užijete a vytvoríte si nové spomienky, ktoré si budete dlho s úsmevom pamätať.

Váš LK Team