Deň narcisov
Zakladateľka bola...
Ku zakladateľom patrila známa aktivistka boja proti rakovine MUDr. Eva Siracká. Termín je pohyblivý. Zbierku vykonávajú dobrovoľníci v rôznych slovenský mestách, a ako symbol bol zvolený žltý kvet narcisu, ktorý si prispievatelia môžu pripnúť na viditeľné miesto na svojom oblečení.
Kedy sa konal prvý ročník, a koľko sa najviac vyzbieralo...
"Deň narcisov sa prvý raz konal 21. marca 1997 v šiestich slovenských mestách. V roku 1999 pri 3. ročníku Dňa narcisov sa do akcie zapojili aj veľké spoločnosti – siete rýchleho občerstvenia, mobilného operátora i niekoľkých bánk. Postupne sa zbierka rozšírila aj do menších obcí. Zbierku organizovali aj rôzne združenia, školy a podniky. Najvyšší výnos bol zatiaľ v roku 2012 – a to v hodnote 1 005 155 €. V roku 2020 sa zbierka kvôli celosvetovej pandémii COVID 19, neuskutočnila".
Liga proti rakovine
Viac o tom, ako pomáha onkologickým pacientom nájdete tu: https://www.dennarcisov.sk/ako-pomahame
Aj vy môžete prispieť zakúpením si žltého kvietku primo v uliciach, alebo virtuálneho na oficiálnej stránke https://www.dennarcisov.sk/
Narcisy ako – budúci liek na depresiu?
Špeciálny druh juhoafrických narcisov by sa dal použiť na liečbu chorôb pochádzajúcich z mozgu, vrátane depresie. Narcisy boli po stáročia obľúbené medzi ľuďmi po celom svete – básnik William Wordsworth ich zvečnil vo svojej básni „Chodil som osamelý ako oblak“, napísanej už v roku 1804 (publikované v roku 1807). Slovenský preklad básne nemáme k dispozícii, ale anglická verzia je takáto:
"I wandered lonely as a cloud
That floats on high o'er vales and hills,
When all at once I saw a crowd,
A host of golden daffodils;
Beside the lake, beneath the trees,
Fluttering and dancing in the breeze"

Výskum juhoafrických kvetov
Profesor Birger Brodin povedal: „Niekoľko našich rastlinných zlúčenín týchto kvetov, vieme presunúť cez účinné bariérové proteíny mozgu. Skúmali sme rôzne zlúčeniny na ich vplyv, a na transportné proteíny v mozgu. Táto štúdia bola vykonaná na geneticky modifikovanom bunkovom modeli hematoencefalickej bariéry, ktorý obsahuje vysoké hladiny transportného P-glykoproteínu. Naše výsledky sú sľubné“.
