Deň narcisov

Zakladateľka bola...

Ku zakladateľom patrila známa aktivistka boja proti rakovine MUDr. Eva Siracká. Termín je pohyblivý. Zbierku vykonávajú dobrovoľníci v rôznych slovenský mestách, a ako symbol bol zvolený žltý kvet narcisu, ktorý si prispievatelia môžu pripnúť na viditeľné miesto na svojom oblečení.

Kedy sa konal prvý ročník, a koľko sa najviac vyzbieralo...

"Deň narcisov sa prvý raz konal 21. marca 1997 v šiestich slovenských mestách. V roku 1999 pri 3. ročníku Dňa narcisov sa do akcie zapojili aj veľké spoločnosti – siete rýchleho občerstvenia, mobilného operátora i niekoľkých bánk. Postupne sa zbierka rozšírila aj do menších obcí. Zbierku organizovali aj rôzne združenia, školy a podniky. Najvyšší výnos bol zatiaľ v roku 2012 –  a to v hodnote   1 005 155 €. V roku 2020 sa zbierka kvôli celosvetovej pandémii COVID 19, neuskutočnila".

Liga proti rakovine

Viac o tom, ako pomáha onkologickým pacientom nájdete tu: https://www.dennarcisov.sk/ako-pomahame

Aj vy môžete prispieť zakúpením si žltého kvietku primo v uliciach, alebo virtuálneho na oficiálnej stránke https://www.dennarcisov.sk/

Narcisy ako – budúci liek na depresiu? 

Špeciálny druh juhoafrických narcisov by sa dal použiť na liečbu chorôb pochádzajúcich z mozgu, vrátane depresie. Narcisy boli po stáročia obľúbené medzi ľuďmi po celom svete – básnik William Wordsworth ich zvečnil vo svojej básni „Chodil som osamelý ako oblak“, napísanej už v roku 1804 (publikované v roku 1807). Slovenský preklad básne nemáme k dispozícii, ale anglická verzia je takáto:

"I wandered lonely as a cloud
That floats on high o'er vales and hills,
When all at once I saw a crowd,
A host of golden daffodils;
Beside the lake, beneath the trees,
Fluttering and dancing in the breeze"

Okrem očarenia zmyslov, a radosti ktore tieto krásne veselé kvietky robia, alebo sa používajú ako symbol za dobrú vec, by tieto kvety mohli mať aj dôležité neurologické využitie. Vedci z univerzity v Kodani sa domnievajú a zároveň naďalej skúmajú látky z juhoafrických „Crinum“ a „Cyrtanthus“. Sú to rastliny vizuálne podobné narcisom, z rovnakej čeľade "Amaryllidaceae"a majú vplyv na tie časti mozgu, ktoré ovplyvňujú depresiu.
Community Verified icon

Výskum juhoafrických kvetov

Profesor Birger Brodin povedal: „Niekoľko našich rastlinných zlúčenín týchto kvetov, vieme presunúť cez účinné bariérové ​​proteíny mozgu. Skúmali sme rôzne zlúčeniny na ich vplyv, a na transportné proteíny v mozgu. Táto štúdia bola vykonaná na geneticky modifikovanom bunkovom modeli hematoencefalickej bariéry, ktorý obsahuje vysoké hladiny transportného P-glykoproteínu. Naše výsledky sú sľubné“.

Bude však ešte nejaký čas trvať, kým sa praktické aplikácie z tohto výskumu zlúčia. „Toto je prvá fáza zdĺhavého procesu, takže nejaký čas potrvá, kým budeme môcť určiť, ktoré z rastlinných zlúčenín možno použiť pri ďalšom vývoji liekov,“ hovorí Brodin.
Community Verified iconCommunity Verified icon
Nebolo by úžasné, keby nám tieto veselé kvety jedného dňa pomohli prinavrátiť šťastie tým, ktorí žijú s depresiou?
Prajeme krásny Deň narcisov, nech Vám tieto veselé kvety prinesú úsmev na tvári.
LK Team.
Community Verified icon

Community Verified icon