Happy Halloween

História vzniku "strašidelného" sviatku

Starovekí Kelti si na okenný parapet umiestňovali kostru, ktorá predstavovala zosnulých. V tú dobu boli ešte lampáše vyrezávané z repy.

Názov Jack-o-lantern pochádza z írskej legendy o Stingy Jackovi, chamtivom, hazardnom, tvrdo pijúcom starom farmárovi, ktorého diabol odsúdil za to, že ho oklamal, aby navždy blúdil po zemi len so sviečkou vo vyrezanej dutej repe.

Verí sa, že Írski prisťahovalci preniesli verzie tradície do Severnej Ameriky v období hladomoru v Írsku v 40. rokoch 19. storočia. Keď prišli do Ameriky, vyrezávali tekvice, pretože boli ľahšie dostupné a lacnejšie ako repa.

"Trick or treat" je atrakcia pre deti na Halloween. Deti chodia z domu do domu a pýtajú si maškrty. Slovo "trick" znamená, že deti urobia na majiteľoch domu nejakú neplechu, ak im nedajú žiadnu maškrtu - "treat". :)

Kresťanský Sviatok všetkých svätých

Spojenie medzi Halloweenom a Sviatkom všetkých svätých je v tom, že keď kresťanstvo prišlo do Británie a Európy, 1. november sa stal zasväteným dňom pre svätých, ktorí nemali svoj vlastný oslavovaný deň – v noci vykonali omšu s názvom „All Hallows mass“.

Predtým to bolo známe ako „All Hallows E'en“ a následne sa to zmenilo na Halloween alebo Hallowe'en (správny pravopis). Verí sa, že farby oranžovej a čiernej sú spojené s Halloweenom, pretože oranžová má spojenie s úrodou a čiena súvisi s temnejším, chladnejším a málo slnečným obdobím, ktoré posledné mesiace v roku so sebou nesú, alebo mágiou.

Tradície na Všetkých svätých

K tradíciám sviatku všetkých svätých patrí; prinesenie kvetov na hroby zosnulých príbuzných, zapálenie sviec, návšteva ostatných hrobov v sprievode rodiny, a odovzdanie modlitieb.

Sviatok všetkých svätých je posvätným sviatkom Cirkvi na počesť všetkých svätých, známych i neznámych.

 - Celý koncept Sviatku všetkých svätých nadväzuje na koncept prijímania svätých. Kresťania si uctievali svojich svätých a mučeníkov minimálne od druhého storočia nášho letopočtu.

- Sviatok všetkých svätých si pripomínajú aj členovia východnej pravoslávnej cirkvi, ako aj niektoré protestantské cirkvi, ako napríklad luteránske a anglikánske cirkvi.

Sviatok všetkých svätých je vo všeobecnosti katolíckym povinným sviatkom, čo znamená, že všetci katolíci sú povinní zúčastniť sa na svätej omši v tento deň, pokiaľ nemajú dôležité ospravedlnenie, alebo vážnu chorobu.

- Iné krajiny majú iné pravidlá - podľa svojich národných biskupských konferencií. Biskupi každej konferencie majú právomoc zmeniť pravidlá týkajúce sa povinnosti dňa.

- Sviatok všetkých svätých formálne odštartoval pápež Bonifác IV., ktorý 13. mája v roku 609 n. l. zasvätil Panteón v Ríme Panne Márii a všetkým mučeníkom. Bonifác IV. tiež ustanovil Dušičky, ktoré nasledujú po Všetkých svätých.

Community Verified icon

Vedeli ste? - Halloweenske fakty

Oranžová a čierna sú farbami Halloweenu, pretože oranžová sa spája s jesennou úrodou a čierna symbolizuje mágiu.

Pôvodne sa verilo, že čierne mačky chránia silu čarodejnice pred negatívnymi silami.

Najväčšia tekvica na svete má hmotnosť 1818,5 libry a bola vyrezaná do sochy zombie.

 

Asi 99% všetkých tekvíc predávaných v USA sa vyrába na Jack O’Lanterns tekvice.

V roku 2009 predaj halloweenskych kostýmov presiahol 6 miliárd dolárov. Predaj pre dospelých predstavoval 62 % z nich.

Jednou halloweenskou poverou je, že ak na Halloween uvidíte pavúka, znamená to, že na vás dozerá zosnulý milovaný človek.

Prajeme skvelú Halloweensku zábavu a krásne sviatky

LK Team