Letné záhradkárčenie pre začiatočníkov

Spravte si plán

Určite si postup, na základe ktorého sa budete venovať prácam okolo domu. Napríklad trhanie buriny, neskôr ničenie škodcov, polievanie rastlín v pravidelných intervaloch, orezávanie stromov a krov, či postupný zber plodín podľa potreby.

Zavlažovanie a starostlivosť

So stúpajúcimi teplotami narastá aj potreba vlahy. Rastliny budú potrebovať vlhkosť po celý deň. Preto sa dobre uistite, že ich neobopínajú buriny. Mulčovanie pôdy je taktiež dôležitý krok. Mulč uchováva vlhkosť po zaliatí rastliniek. Môžete mulčovať slamou, kompostom, alebo kokosovým mulčom. Variant je veľa.

Kokosový mulč

Ak sa vo vašej záhradke nachádza skleník, alebo zimná záhrada, neváhajte kvety vyniesť von a dopriať im nejaký čas vonkajšieho prostredia. Ovocné stromy je dôležité orezať a ostrihať - takto budú menej náchylné na parazity a škodcov. Patria sem slivky, čerešne ale aj broskyne, nektarinky, ringloty a mirabelky -  ktoré práve v tomto období dozrievajú a je najvyšší čas ich postupne spracovať. :)

Poznáte rozdiel medzi slivkami a ringlotami?

Oba druhy ovocia sú zdravé a chutné, ale predsa len sa v niečom odlišujú. Hlavný rozdiel medzi ringlotami a slivkami je v tvare a v dužine. Ringloty sú mierne kyselkavé, svetlejšie, podobne aj dužinu majú svetlejšiu a pevnejšiu.

Jednoduchšie si uvaríme práve lekvár zo sliviek a mirabeliek, ako z ringlôt. Ich dužina je mäkšia a obsahujú viac sacharidov. Jadro ringloty sa tak ľahko nerozvarí. Najznámejšími odrodami ringlôt sú Althanova, Ulena, Oullinská a Zelená ringlota

Mirabelky snáď každý z Vás pozná, sú to košaté kríky - voľne rastúce aj na zelených priestranstvách, ale konzumovať odporúčame tie Vami vypestované! :)

Aj bobuľovité plodiny sú pripravené na zber, ako napríklad maliny, egreše, ríbezle, alebo obľúbené jahody. Ak nemáte čas na prípravu džemov a koláčov, dajte ovocie jednoducho zamraziť, alebo ho zavarte a máte skvelú zásobu na jeseň. :)

Aj na balkóne si môžete spraviť mini záhradku

Na balkóne si môžete vysadiť chutné kríčkové paradajky, jednoduché na pestovanie. Potrebujú veľa vlahy, podporu stonky a vetiev, poprípade drievka na obopínanie. Majú radi slniečko, a v ranných a večerných hodiných výdatnú vlahu.

Bylinky do kuchyne sú taktiež výbornou variantou. Nie sú náročné na starostlivosť, ale netreba na ne zabudnúť.:) Rozmarín, bazalka alebo oregano vám určite spravia radosť a prispejú do vašej kulinárskej sféry.??

Pozrite sa na naše krásne črepníky v rôznych farbách, v ktorých sa Vaše bylinky budú krásne vynímať.

https://www.laskykvet.sk/crepnikove-kvety

Na menej slnečných a horúcich balkónoch sa bude dariť aj jahodám. V črepníku nezaberú veľa miesta, a odmenia sa Vám sladkým potešením.

Váš LK Team :)