Letné gladioly

Význam aký poznáme...

Pokiaľ ide o význam "birth flower" za mesiac august - gladioly predstavujú veľkú silu, morálnu integritu, spomienku a pobláznenie. To všetko sú pozitívne vlastnosti, ktoré by ste napríklad mohli uviesť ak niekomu posielate narodeninovú kyticu, práve z gladiol. :) Augustoví oslávenci sa isto potešia.

Pôvodom sú...
  • Pôvod: Tieto kvety pochádzajú z Južnej Afriky, ale možno ich nájsť v Stredomorskej Európe a Ázii.
  • V prírode: Gladiola pochádza z húb, aj keď sa označujú za "cibuľové" kvety. Hľuzy rastú pod zemou a rastú z nich gladioly.

Starostlivosť

Gladioly majú naozaj odolné stonky. Sú vysoké, hrubé, pevné, prispôsobené uniesť váhu kvetov, a odolávať aj silnejším vetrom. Pri správnej starostlivosti, Vám rezaný kvet gladioly vydrží až 10 - 14 dní.

Vždy však používajte vodu s kvetinovou potravou, a vymieňajte ju každé 2 dni. 

Keď vymieňate vodu, uistite sa, že ste orezávali stonky na 1-2 palce a odtrhávali kvety v spodnej časti stonky. Výmena vody podporí rast kvetov na vrchole stonky a udrží vodu čistú od baktérií.
Vypestujte si sami...
Sú naozaj nádhernými okrasnými kvetmi letnej záhrady. Hrajú rôznymi farbami, ktoré majú svoju osobitú symboliku /dočítate sa nižšie/ :)
Vysádzať začnite na jar, a pokračujte začiatkom leta. Ich rast do finálnej veľkosti trvá od výsadby 60 - 90 dní. To Vám umožní sa z nich radovať aj počas jesene! No nie je to skvelé? :)
Symbolika a zaujímavosti
  • Gladioly pochádzajú z čeľade kosatcovité
  • Nazývajú sa aj "Sword lily"
  • Gladioly zvyčajne vôňu nemajú, ale menšie odrody majú príjemnú vôňu pripomínajúce ružu
  • Existuje 200 - 300 druhov
  • Ich symbolickým významom je česť a spomienka
  • Sú pomenované podľa latinského slova „gladius“, čo znamená meč, pre ich mečovité stonky
  • Tieto krásne kvety sú jednou z alternatív aj v pohrebných kyticiach a aranžmánoch 
  • Vyzerajú nádherne samy o sebe, zhromaždené vo vysokej podlahovej váze. Dodávajú moderný nádych akémukoľvek priestoru

Community Verified icon

Význam farieb

Fialová - predstavuje vznešenosť, pôvab, krásu a pôvab. Spolu s kreativitou znamenajú fialové kvety aj hrdosť, túžbu, bohatstvo a mystiku.Fialová má podobnosť s červenou a modrou, pretože sa skladá z dvoch odlišných farieb. Modrá predstavuje stabilitu a stálosť, zatiaľ čo červená je spojená s láskou, silou a energiou.

Biela- Biely kvet gladiolu predstavuje cnosť, skromnosť alebo stav mravnej čistoty. Symbolika bielych kvetov užšie súvisí s duchovnosťou, dobrotou, sviežosťou a čistotou.Kombinácie bielych kvetov sa používajú pri ceremóniách, náboženských oslavách a rôznych iných udalostiach na označenie čistoty.

Červená- Červené kvety gladiol predstavujú vášeň, život, lásku a hlboké rozjímanie. Aby ste zapôsobili na osobu, ktorú milujete, dávajú sa karmínové kvety gladiol ako darčeky pri významných príležitostiach, ako sú výročia alebo Valentín.Červená je najsilnejší odtieň, pretože predstavuje životnú silu, ktorá preteká našimi telami ako krv, keď sme vášniví alebo zamilovaní.

Modrá- Modré kvety gladiol predstavujú rôzne veci vrátane lásky, túžby, komunity a nádeje. Modrá tiež znamená, náklonnosť a krásu. Nádej je jedným z mnohých významov spojených s modrými gladiolami.

Žltá- Žlté kvety gladiol znamenajú radosť a šťastie. Ďalším významom je uctenie si  priateľstva.Pretože tieto odtiene sú nie len atraktívne, ale šíria aj upokojujúcu energiu. Tieto nádherné žlté kvety sú dokonalým darčekom.

Oranžová-Vzhľadom na to, že kvety pomarančových gladiol sú živé, krásne a pútavé kvety, sú obľúbené v mnohých kultúrach, predstavujú nadšenie, vášeň, emócie a vzrušenie. Je to jedna zo šťastných farieb kvetov, ktorá vyjadruje optimizmus, predstavuje  hrdosť, teplo a šťastie.

Community Verified icon
LK Team
Community Verified icon

Community Verified icon
Community Verified icon

Community Verified icon
Community Verified icon
Community Verified icon

Community Verified icon