“Married in the month of roses June, Life will be one long Honeymoon.”

Ruža 

Typickým a vlastne symbolickým kvetom pre jún je ruža, ktorá sa spája s krásou a láskou. Ruža a zimolez sú dva kvety, ktoré dosahujú svoj vrchol kvitnutia počas šiesteho mesiaca v roku, a preto sú už od pradávna spojené s júnom a stali sa jeho symbolickými kvetmi.

Ružami nikdy nič nepokazíte, sú prejavom lásky a náklonnosti. Majú rôzne tvary, sfarbenie, veľkosti a vône. Sú dokonalým darčekom na väčšie či menšie príležitosti, oslavy, alebo len tak - pre potešenie. Môžete ich darovať naozaj komukoľvek.

Odkiaľ pochádzajú?

Čeľaď ruží - Rosaceae - tvorí viac ako 100 druhov. Pestujú sa pre svoje krásne kvety vo farbách bielej, ružovej, červenej, žltej a oranžovej. Väčšina druhov ruží pochádza z Ázie, ale určitý pôvod majú aj v Európe, v niektorých častiach Severnej Ameriky, a severozápadnej Afrike.

Tri kategórie ruží:

Druhové: sú tie, ktoré sa časom prirodzene vyvinuli a prispôsobili

Staré záhradné ruže: sú klasifikované ako odrody vyvinuté šľachtiteľským úsilím pred 60. rokmi 19. storočia

Moderné ruže: sú potomkami oboch skupín a odrôd od 60. rokov 19. storočia

“Rimania považovali ruže za symbol smrti a následného znovuzrodenia, preto ich často sadili na hroby svojich blízkych.”

https://www.laskykvet.sk/lupene-ruzi-1

Vedeli ste že?

  • Najstaršia ruža má asi 1000 rokov a nachádza sa v Hildesheim katedrále v Nemecku. Korene prežili aj bombardovanie katedrály počas druhej svetovej vojny
  • Počas rímskeho obdobia sa okvetné lístky používali ako konfety na oslavy, na prevoňanie miestností a na rôzne druhy olejov a voňaviek
  • Ruža bola symbolom vojny vedenej medzi rodmi Yorkov a Lancasterov o anglický trón v 15. storočí. Biela reprezentovala York a červená Lancaster, táto vojna je tiež známa ako “war of roses"
  • Francúzsky botanický maliar Pierre Joseph Redouté, vytvoril svoju sériu “Les Roses” v  záhrade Chateau de Malmaison, ktorá sa nachádza neďaleko Paríža

Symbol lásky

Ruža je už dlho symbolom lásky, krásy a náklonnosti a jej jednotlivé sfarbenie predstavuje rozličný význam.

Napríklad červená ruža je znakom romantiky, môžete ňou povedať “milujem ťa”.

Ružová znamená šťastie a obdiv. Týmito ružičkami viete potešiť priateľku, mamu, kolegyňu v práci, alebo zvoliť ako narodeninový darček. :)

Biela ruža symbolizuje nevinnosť a čistotu. Podarujte ich spolu v mixe kvetov neveste, svojej nežnej polovičke, starej mame k jubileu, alebo na výročie. Biele ruže sa budú krásne vynímať aj v obývačke v štýle provans.

Oranžové ruže sú skvelým spôsobom, ako povedať, že Vám na niekom záleží a vyjadriť tým niekoľko rôznych pocitov. Oranžové ruže sú naozaj podmanivé a ich energizujúca farba upúta pozornosť každého na blízku.

Ak ste sa stále nerozhodli ktorá ruža je "tá pravá" nahliadnite do nášej galérie na stránke www.flowersdrive.sk a vyberte si tam! :) Ruže sú nestarnúcou klasikou a my Vám s radosťou vytvoríme kytičku namieru pre Vás a Vašich blízkych. 

V našich Drive In pobočkách stále platí akcia Happy Hours od 9:00 - 12:00 kde si viete už hotové kytičky zakúpiť. V mixoch vždy nájdete ruže so sezónnymi kvetmi! :)

Váš LK Team