Mikuláš sa blíži!

Ako oslavujeme Mikuláša na Slovensku

V niektorých slovenských mestách a obciach prichádza Svätý Mikuláš na koči ťahanom koňmi v sprievode anjela a čerta, ktorí štrngajú reťazou. Počas čakania deti zapĺňajú ulice spevom a tancom. Mikuláš má pre každé dieťa darček a v niektorých obciach navštívi dokonca každý domov.

Na Mikuláša si deti starostlivo vyleštia čižmy, aby ich nechali na parapete alebo na prahu dverí. Dúfajú, že na druhý deň ráno nájdu milé prekvapenie a nie obávané uhlie - za to, že neposlúchali. Medzi tradičné pochúťky patria jablká, orechy, hrušky alebo pomaranč.

Pre svoje detičky, či už tie menšie, alebo väčšie si aj v našej ponuke môžete vybrať zo skvelých pochúťok.

Máme pre Vás pripravené aj špeciálne sviatočné boxy plné cukroviniek, alebo boxíky určené pre relax. V nich nájdete okrem vybraných čajov, aj rôzne doplnky ako hrejivé rukavice, či krásne šálky.

Kombinácia praliniek s pomarančovou náplňou z lahodnej belgickej čokolády s vianočnými prísadami bude ako stvorená pre blízku osobu. Všetko je zabalené v elegantnej béžovej taške. 
V tomto boxe nájdete všetko na navodenie príjemnej atmosféry a oddychu. Chutný čajík, med na osladenie a perníky. :) To všetko spolu so štýlovou šálkou.
Mikulášsky večer
Večer na Mikuláša sa starší chlapci prezliekajú za Mikuláša so svojimi družinami - anjela a čerta, ktorý má reťaze a v páse nosí zvončeky. Trojica navštevuje rodiny s malými deťmi, rozdávajú ovocie, oriešky a cukríky. Pred prijatím maškŕt deti povedia modlitbu alebo riekanku. Občas sa však stane, že "nezbedníci" - dostanú uhlie, či zemiak. 
Potešte blízkych
Ak však patríte medzi milovníkov tohto sviatku, a chceli by ste spríjemniť deň a navodiť čarovnú atmosféru rodičom, mame, babke, tete, alebo sestre - siahnite po našich krásnych nadčasových dekoráciach. 
Aj my dospelí, sme boli deťmi nie? - a čaro vianoc, je predsa pre každého. :)

Pár zaujímavostí...

- Socha svätého Mikuláša je na morovom stĺpe svätého Jozefa na námestí svätého Mikuláša pred Bazilikou svätého Mikuláša. Postavili ho v roku 1731 na pamiatku konca morovej epidémie, ktorá sa prehnala celou Európou.

- Svätcovo meno Mikuláš má grécky pôvod a znamená „víťaz medzi ľuďmi“.

- Nicholas - pôvodný svätý, sa narodil v Patare v roku 270 n. l., pôsobil ako biskup v Myre a v prístavných mestách pri južnom pobreží Turecka, kde žil celý svoj život (a zomrel v roku 345).

- Jeho pozostatky skončili v inom prístavnom meste – Bari, v päte talianskej topánky. Sviatok Prenesenia svätých relikvií sv. Mikuláša z Myry do Bari v roku 1087 sa v Taliansku slávi dodnes 9. mája v tamojšej bazilike, ktorá bola postavená ako jeho svätyňa a dokončená v roku 1089.

- Zvyk obdarúvať deti vznikol v Holandsku a odtiaľ sa rozšíril do Severnej Ameriky, kde k nemu prisťahovalci pripojili severské ľudové povesti o čarodejníkovi, ktorý zlé deti trestá a dobré odmieňa darčekmi.

- Do červeno-bieleho plášťa ho v rámci predvianočnej reklamnej kampane obliekla Coca-Cola.

- Meno Mikuláš bolo najobľúbenejšie v 12. storočí, používa sa však dodnes. Z neho vznikli odvodeniny ako Colin, Nicolson, Nixon, Nikolaj, Nicola, Nicolette a iné.

- Mikuláš bol obľúbenou postavou aj v stredovekej dráme a je mu zasvätených mnoho kostolo,najmä Gréckokatolíckej a Pravoslávnej cirkvi.

LK Team