Neskoré leto v záhrade

V našom článku vám popíšeme dôležité záhradnícke rady a tipy na ktoré by ste v auguste rozhodne nemali zabudnúť.:)

V auguste prevládajú dlhé a slnečné popoludnia, teplé večery, ale najmä sucho. Netreba zabúdať na výdatné polievanie - najcitlivejšie sú južné a západné strany vašej záhradky, preto jej venujte zvýšenú pozornosť.

Rastlinky na týchto svetových stranách treba chrániť pred priamym slnečným lúčom - kríky vysadené popri alebo drobné stromčeky sú určite veľké plus.

Ľahšie práce

Medzi ľahšie činnosti patrí:

  • odstraňovanie odkvitnutých kvetov (zbytočne nebudú rastlinku vysilovať a bude mat priestor pre nové púčiky)
  • vyššie rastliny, ako napr. astry či georgíny priviažte o podporu z drievka, aby ich nepolámal silnejší vietor
  • na konci leta začnite s výsadbou sadeníc dvojročných rastlín (šafrán, bleduľa, snežienky, jesienky či rebríček)
  • tiež môžete sadiť mladé ihličnany (pripevnite ku kolíku, aby mali stabilitu)

Druhá polovica augusta je ideálna na zastrihávanie a tvarovanie živého plotu, ihličnanov alebo listnatých kríkov. Vďaka tomu lepšie dozrejú mladé výhonky a nezničí ich prvý mráz. Odporúčame orezávať v ranných alebo večerných hodinách, kedy sú teploty nižšie, aby ste ochránili čerstvo ostrihané končeky od slniečka.

“Na strihanie živých plotov používajte radšej záhradné nožnice než krovinorez. S nožnicami ľahšie docielite rovný zástrih, krovinorez rozstrapká konce vetvičiek, a tie potom následne hnednú.”

Starostlivosť o zeleninovú záhradu

V auguste nastáva čas zberu obľúbenej zeleniny - šťavnaté paradajky, uhorky, paprika, či patizón. Tiež môžeme vidieť dozrievajúce tekvice a cukety. V priebehu mesiaca sa dočkáte aj dozrievania cibule a cesnaku. Ak sú ich vňate v nadzemnej časti a postupne žltnú - je najvyšší čas na zber. 

Zrelé rastliny nechajte poukladané na záhone niekoľko dní, následne očistite a cca mesiac sušte.

Augustová úroda

Okrem paradajok, uhoriek a paprík, dozrieva aj letná listová a hlúbová zelenina, ktorú je vhodné za sucha zalievať a v prípade potreby prihnojovať. Pokiaľ pestujete kôpor, začnite so zberom semien a ich následným sušením - pre výsev v budúcom roku. :)

Po zbere sa vám uvoľní miesto v záhonoch, ktoré môžete doplniť neskorou zeleninou. 

Sem patrí najmä reďkovka, šaláty alebo kaleráb - dozrejú rýchlo, a budete sa z nich tešiť ešte pred koncom letnej sezóny. Vybraným odrodám zeleniny je potrebné zrezať vrcholky. Patria sem paradajky, ružičkový kel, alebo fazuľka. Ak pestujete bylinky zrežte vrcholky - tymiánu, levanduli, šalvii, rozmarínu - aby mohli znovu obraziť.

Starostlivosť o ovocnú záhradu

Úroda v ovocnej záhrade vrcholí. Okrem zberu lahodného ovocia však nezabúdajte na údržbu okolo stromov - opadané plody môžete ukladať na kompost (majú dostatok živín).

Pravidelné upratovanie pod ovocnými stromami a drevinami je dôležité. Nahnité a opadané plody sú zdrojom šírenia chorôb a parazitov. 

Dozrievajú černice, ríbezle a rôzne druhy jahôd. Bohatej úrody sa dočkáte tiež od ovocných stromov ako - marhule, broskyne, hrušky skoré jablká, a hrozno. Tí ktorí pestujete na záhrade slivky, ringloty či mirabelky - je najvyšší čas ich postupne spracovávať. Môžete ich zavariť, zmraziť, alebo použiť na výrobu koláčov a džemov. 

V júli ste mali možnosť tešiť sa z úrody malín i egrešov, v auguste však dozrievajú černice i ríbezle. Bohatej úrody sa dočkáte tiež od ovocných stromov – marhúľ, broskýň, hrušiek i jabloní. Stromčeky a kríky následne prerežte nožnicami a presvetlite. Dostatok slnečných lúčov im doprajete skrátením dlhých konárov.

Užívajte si úrodu vyzretého ovocia a pomaly chystajte záhradu na jesenný čas, v ktorom sa začne pomaly ukladať k zaslúženému odpočinku a bude čerpať sily na ďalšie plodné obdobie. :)

Váš LK Team