Október: nechtík a krasuľka

Nechtík

Nechtíky majú za sebou naozaj dlhú históriu. V skutočnosti, kvetinu najskôr používali Aztékovia, ktorí im pripisovali magické, náboženské a liečivé vlastnosti. Nechtík bol často používaný ako liek na pomoc pri zápaloch, kožných problémoch a odreninách.

Nechtík ako jeden z najobľúbenejších kvetov jesene predstavuje tvrdohlavosť a odhodlanie. Ale kvôli svojej svetlej, farebnej povahe symbolizujú aj teplo a kreativitu. Takže ak máte narodeniny v októbri, ste pravdepodobne vášnivý, tvrdo pracujúci a odhodlaný človek:).
Sú tiež známe svojimi jasnými farbami a silnou, špecifickou vôňou. Niektorí si ich oddávna spájajú s oslavou dňa všetkých sätých, a na dušičky. Používali sa na zdobenie domácich oltárov.
Krasuľka je symbolom poriadku a rovnováhy, mieru a nevinnosti.
Symbolika
Používanie nechtíka lekárskeho, ako symbolu sa vyskytlo v mnohých kultúrach, ako sú hinduistické, budhistické a aztécke. Nechtík bol často spájaný s mocnou silou slnka. Predstavuje silu, teplo a svetlo, ktoré žije vo vnútri človeka. Nechtík tiež symbolizuje pocit zúfalej lásky. 
Community Verified iconKrasuľka
Cosmos bipinnatus, bežne nazývaný záhradná krasuľka, alebo mexická astra, je stredne veľká kvitnúca bylina z čeľade sedmokrásky Asteraceae, pôvodom z Ameriky.
Krasuľky sú jednoročné kvety s farebnými kvetmi podobnými sedmokráskam, ktoré sedia na dlhých štíhlych stonkách. Kvitnúc od leta do jesene,  priťahujú vtáky, včely a motýle do vašej záhrady. Ľahko sa pestujú zo semien, a prežijú aj v zlých pôdnych podmienkach.
Názov "Cosmos"
Kozmos je pôvodne grécke slovo a znamená „poriadok“ aj „svet“, pretože starí Gréci si mysleli, že svet je dokonale harmonický a dokonale usporiadaný. Od toho sa odvodil aj názov krasuľky, pretože má krásne symetrické a usporiadané lupene.
Kvety sú spojené s jednoduchosťou, radosťou a krásou. Je tiež symbolom poriadku, harmónie a rovnováhy.
Rastliny ktoré sa Vám hodia do jesennej - záhradnej lúky
  • Magenta krasuľka, s kontrastnými oranžovými nechtíkmi.
  • Bledoružová krasuľka, doplnená o purpurové cínie.
  • Biele kvety tabakovej rastliny s bielou krasuľkou.
  • Jasno-ružová krasuľka s bledooranžovými georginami.
  • Biela krasuľka a talictrum s modrým kocúrnikom a odolným pelargónom.

"Najvzácnejší, čokoládový kvet krasuľky"

Sedmokráskové kvety čokoládovej krasuľky majú priemer 2-3 cm. Ich vanilkovo-čokoládová vôňa, ktorú motýle považujú za neodolateľnú, je najvýraznejšia počas teplých slnečných dní.
Krasuľka je vo voľnej prírode vzácny kvet, prirodzene rastie v Mexiku. Produkujú aj sterilné semená, takže ich šírenie prebieha predovšetkým delením podzemných zakoreňujúcich hľúz alebo nákupom špeciálne pestovaných semien.  
Prečo je tak vzácny?
Táto odroda pochádza z Mexika, ale vo voľnej prírode je vyhynutá už viac ako 100 rokov. Sú tiež jedinečné svojou tmavou karmínovo-červenou farbou a čokoládovo-vanilkovou vôňou, ako sme spomínali vyššie.
LK Team <3
Community Verified icon
Community Verified icon

Community Verified icon
Community Verified icon
Community Verified icon

Community Verified icon