Beautiful Peonies

Vzácne a jedinečné

Pivonky kvitnú koncom jari a v lete. Doba kvitnutia závisí od typu a odrody, no samozrejme aj času výsadby a náležitej starostlivosti o rastlinku. Rod pivónie je taktiež známy ako Paeonia, preto sa občas tieto kvety označujú aj ako Peónia. Sú tak jedinečné a špeciálne, že majú vlastnú čeľaď rastlín - Paeoniaceae - bez akýchkoľvek iných pričlenených rodov. 

Význam farieb

Biela:

Biela pivónia je spojená s pocitmi ľútosti a hanblivosti. Ak pociťujete smútok za previnenie, ktorého ste sa mohli dopustiť, darovanie bielych pivoniek je jedným zo spôsobov, ako sa ospravedlniť, požiadať o odpustenie a ukázať, že chápete, že ste urobili chybu. Toto je premyslené ospravedlnenie, ktoré má skutočne zmysel a vychádza zo srdca.

Bledoružová:

Bledoružové pivonky sú často súčasťou svadobných kytíc. Dodávajú mixu jemnú farbu a sú ideálne pre družičky. Jemný pastelový tón dopĺňa odtiene typické pre jarné a letné svadobné obrady. Sú tiež krásnymi doplnkami k ozdobám na vonkajších svadbách.

Sýto ružové:

Horúca ružová je intenzívnejšia farba, ktorá je symbolom vášne. Pivonky v tejto farbe sú často spojené s príťažlivosťou. Môžete ich darovať vo farebnom mixe s gerberami, alebo ružami vo svetlejších tónoch.

Červené:

Tento odtieň predstavuje rešpekt, česť, hojnosť a bohatstvo. V Číne, červená symbolizuje kráľovskú hodnosť. Práve preto sa tento  odtieň pivoniek najčastejšie objavoval v kráľovských kruhoch a v blízkej rodine cisára.

Žlté:

Sú symbolom nových začiatkov. Môžete ich darovať ako kolaudačný darček, zaželať niekomu veľa šťastia pri nástupe do novej práce, či poďakovať sa kolegom za prácu, na firemnej oslave. Je to milé gesto, žlté pivonky určite potešia a vyčaria úsmev na tvári Vašim blízkym a priateľom.

Vedeli ste že?... :)

  • Pivonky predstavujú bohatstvo a česť, sú tiež symbolom lásky a šťastného manželstva
  • Sú kvetinou 12. výročia svadby
  • Dožívajú sa viac ako sto rokov
  • Sú schopné samoopelenia
  • Čiastočne uvarené a osladené okvetné lístky sa v Číne konzumujú ako dezerty, čerstvé sa používajú do rôznych foriem šalátov, alebo ako ozdoby do limonád
  • Biela pivónia je jedným z najstarších prostriedkov tradičnej čínskej medicíny
  • Čínsky názov pre pivonky je “sho yu” a to v preklade znamená “najkrajšia”

Dlhotrvácne krásky

Pivonky sú nádherné rezané kvety. Vo váze Vám vydržia viac ako týždeň. :) Je dokonca možné si ponechať púčiky pivoniek v chladničke (až tri mesiace), a môžete sa neskôr tešiť z kvetov aj po prirodzenom období kvitnutia.

Dnes je najväčším pestovateľom rezanej pivonky dHolandsko. Tvorí viac ako 40% z odhadovanej celosvetovej produkcie. Prekvapivo, druhým najväčším zdrojom je Aljaška. Podľa asociácie pestovateľov pivónie na Aljaške, je práve dlhšie a chladnejšie vegetačné obdobie priaznivým faktorom. To umožňuje kvitnutie aj v neskorších mesiacoch, a sú k dispozícii počas hlavnej svadobnej sezóny a to - od júna až do septembra.

Sarah Bernhardt

Najčastejšie pestovanou odrodou je “Sarah Bernhardt”. Má jemne ružové dvojité kvety s volánikmi a bielym okrajom okvetných lístkov. Má výraznú sladkú vôňu a patrí medzi obľúbený rezaný kvet do váz. :)

Aj v našej ponuke nájdete namixované pivonky v krásnych kyticiach. Neváhajte sa pozrieť do galérie www.flowersdrive.sk a vyberte si! :) Taktiež Vám vieme pripraviť mono kytice pivoniek v rôznych veľkostiach a farbách.

Váš LK Team