Starostlivosť o izbové rastliny

9 základných tipov pre udržanie zdravej rastlinky:

1. Zalievanie izbových rastlín

2. Pravidelné hnojenie 

3. Rozmnožovanie podľa potreby

4. Presádzanie

5. Umývanie, čistenie

6. Strihanie 

7. Odstraňovanie odumretých častí 

8. Kontrola škodcov

9. Choroby

Bez ohľadu na to, aké rastliny máte vo svojej zbierke, všetky majú podobné základné potreby. Tu je návod, ako ich udržať v tip-top forme. :)

Zalievanie

Všetky izbové rastliny majú mierne odlišné požiadavky na zalievanie v závislosti od spôsobu pestovania a zmien v raste počas ročných období. Najlepšie je zalievať podľa potreby a nie podľa stanoveného kalendára. Vo všeobecnosti by sa mali rastliny pestované v dobre odvodnenej pôde a v nádobe vhodnej veľkosti zalievať, keď je vrchná 1/2 až 1 palec pôdy suchá.

Kaktusy a sukulenty potrebujú menej vody; kvitnúce rastliny zvyčajne potrebujú o niečo viac. Prelievanie je jednou z najčastejších príčin úhynu izbových rastlín. Ak si nie ste istí, koľko zalievať, je lepšie dať vody pre istotu menej - a postupovať podľa potreby.

Hnojenie 

Rovnako ako pri zalievaní neexistuje pravidlo, ako zistiť, koľko je potrebné prihnojovať. Závisí to od rýchlosti rastu a veku rastliny a od ročného obdobia. Väčšina izbových rastlín naberá na raste na jar a v lete, takže toto je najlepší čas na ich prihnojenie. Počas krátkych jesenných a zimných dní väčšina izbových rastlín nepotrebuje veľa hnojív, ak vôbec nejaké. Postupujte podľa pokynov na štítku, aby ste vedeli, koľko rastlinnej potravy použiť. :)

Tak isto ako pri nadmernej zálievke je dôležité vyhnúť sa prehnojeniu izbových rastlín. Príliš veľa hnojív môže spáliť ich korene a spomaliť ich rast. Pre kvitnúce odrody použite hnojivo, v ktorom sú tri čísla na štítku (dusík, fosfor a draslík) relatívne rovnaké. Ak je obsah dusíka príliš vysoký, na rastline môže vyrásť veľa listov, ale málo kvetov.

Rozmnožovanie/delenie

Niekoľkým druhom izbových rastlín prospieva, ak sa raz za čas rozmnožia delením, alebo inými metódami. Omladzuje to prerastenú rastlinu a podporuje jej svieži rast. Navyše je to lacný spôsob, ako získať viac rastlín z tých, ktoré už máte. :)

https://www.laskykvet.sk/p/sada-zahradneho-naradia

Niektoré izbové rastliny, ako napríklad bromélie - majú výhonky na spodnej časti. Tie môžete ľahko oddeliť a vložiť do nových kvetináčov. Popínavé izbové rastliny, ako je filodendron a pothos, vytvárajú nové korene tam, kde ich stonky prichádzajú do kontaktu s pôdou, takže sú dobrými kandidátmi na zakladanie nových rastlín z odrezkov. Africké fialky viete zakoreniť z jedného listu; stačí dať koniec stonky na pár týždňov do vody. 

Presádzanie

Ak si nieste istí, či vaše izbové rastliny potrebujú presádzanie - skontrolujte koreňový systém (ak sú prerastené vnútri kvetináča, nadišiel ten správny čas). Taktiež, ak rastlina prerástla črepník, môžete ju presadiť do o niečo väčšej nádoby. Keď chcete rastlinku ponechať v rovnakom črepníku, odrežte časť koreňov ostrým nožom a znova ju zasaďte do nádoby a pridajte čerstvú zeminu.

Čistenie

Takmer všetky izbové rastliny vyzerajú lepšie pri pravidelnom čistení. Na listoch sa hromadí prach, preto ich umyte jemnou sprchou vody s izbovou teplotou alebo ich očistite mäkkou kefou - ak majú rastliny drobné chĺpky na listoch  (tie majú tendenciu zadržiavať vlhkosť a podporovať choroby). Pre rastliny s hladkými listami môžete tiež použiť handričku na jemné utretie prachu.  Nielenže to zlepší vzhľad vašej rastliny, ale v skutočnosti jej to pomôže absorbovať viac svetla.

Strihanie

Strihať môžete kedykoľvek počas roka, ale jeseň je prirodzený čas pre túto aktivitu. Hlavným dôvodom strihania izbových rastlín je, aby vyzerali lepšie a aby neboli príliš veľké. Podobne ako pri rozmnožovaní, aj strihanie prerastených rastlín ich omladzuje.:)

Pokúste sa urobiť rezy tesne nad súborom púčikov alebo bočných výhonkov na stonke, ktorú chcete odrezať. Tu sa začne nový rast. Odstráňte tiež všetky odumreté alebo choré listy a stonky, aby ste zabránili šíreniu potencionálneho problému.

Odstraňovanie odumretých častí

Odstrihnite vyblednuté kvety z vašich rastlín, aby ste podporili ďalšie kvitnutie a pomohli predchádzať problémom s chorobami. Tiež nezabudnite odstrániť žlté, hnedé alebo zvädnuté listy. Použite ručný prerezávač s úzkymi čepeľami (na väčšie rastlinky), alebo ostré nožnice na čistý rez, ktoré zabránia trhaniu stonky. Pred prechodom na inú rastlinu je dobré utrieť čepele prerezávačov alkoholom, aby ste zabránili šíreniu škodcov a chorôb.

Kontrola škodcov

Niekoľko druhov hmyzu bežne napáda izbové rastliny. Insekticídne mydlo je ľahko použiteľná a účinná liečba väčšiny škodcov s mäkkým telom, ako sú vošky a roztoče.  Alkohol je účinný na hmyz s voskovým povlakom (múčnatka) utrite listy vatovým tampónom, a pokračujte v tom podľa potreby.

Bez ohľadu na to, akú liečbu používate, buďte dôslední. V prípade rýchlo sa rozmnožujúcich škodcov, ako sú vošky a roztočce - budete musieť ošetrovať rastliny raz týždenne počas jedného mesiaca, aby ste sa škodcov zbavili.

Smútivky sú malé čierne mušky, ktoré bzučia okolo pôdy a sú bežnými škodcami izbových rastlín, hoci sa často zamieňajú s ovocnými muškami. Hryzáky zvyčajne vidíte vo veľkom počte, keď sú rastliny premočené. Medzi zavlažovaním nechajte povrch pôdy vyschnúť a nezabudnite odstrániť všetky odumreté listy. V extrémnych prípadoch možno budete musiet rastlinku presadiť do nového črepníka.

Choroby izbových rastlín

Ak sa rastlina zachrániť nedá, jednoducho ju odstránte. V tých lepších prípadoch sa stačí zbaviť chorých, alebo postihnutých listov či stoniek. Tým predídete šíreniu chorôb, a zabránite nakazeniu ostatných rastlín.

Niektoré choroby sa šíria hmyzom, takže udržiavanie populácie hmyzu pod kontrolou pomáha predchádzať týmto problémom. Medzi niektoré bežné choroby izbových rastlín, na ktoré si treba dávať pozor, patrí múčnatka (vyzerá ako práškové biele škvrny na listoch), hubové škvrny na listoch (môžu byť žlté, hnedé alebo čierne škvrny na listoch) a hniloba koreňov (kašovité, tmavo sfarbené) korene - zvyčajne spôsobené nadmerným zalievaním.

LK Team