Staroveké a exotické - Orchidey

História kvetu

Až v posledných rokoch sa vďaka rozvoju rozmnožovania dostala exotická krása orchidey do popredia floristiky, ale v skutočnosti je to jedna z najstarších a najrozmanitejších čeľadí kvetov na Zemi.

Prvé zápisky o orchideách pochádzajú z roku 700 pred Kristom od japonských a čínskych autorov. Okolo roku 500 pnl, Konfucius písal o ich šarme, a dokonca niektorí čínski maliari zasvätili svoj život zachyteniu krásy tohto kvetu. Mnohé z najpopulárnejších orchideí dnes, pochádzajú z juhovýchodnej Ázie.

Možno vás prekvapí, keď zistíte že je to orchidea, ktorá nám dáva základnú zložku zmrzliny, vanilku. Semená vanilkovej orchidey sa používajú na dochucovanie vanilkovej zmrzliny, a v rôznych kulinárskych oblastiach. Pochádzajú z Madagaskaru, čo aj predstavuje dôležitý príjem pre mnohých nezávislých farmárov.

V starovekom Grécku boli orchidey spájané s mužnosťou a v stredoveku sa používali v liekoch na liečbu rôznych chorôb. Taktiež boli symbolom lásky, krásy, kultivovanosti, šťastia a používali sa aj ako afrodiziakum.
Krásna orchidea
Vzácnosť orchideí z nich robí synonymum luxusu a rafinovanosti; niektoré druhy tropických orchideí možno nájsť len v zakázaných oblastiach. Rastúce vo voľnej prírode boli pozorované len minimálne. Orchidey boli tiež zdrojom inšpirácie pre článok, ktorý napísal Charles Darwin na tému krížového opelenia.
Konkrétny význam posielania orchideí sa môže líšiť v závislosti od jej farby. Ružová symbolizuje ženskosť a pôvab a je zaujímavé poznamenať, že ružové orchidey sú obľúbené na 14. výročie svadby.
Fialová znamená kráľovskú hodnosť a dôstojnosť, zatiaľ čo červená znamená vášeň a túžbu, vďaka čomu je ideálna na romantické príležitosti. Biele orchidey sa používajú na symbol nevinnosti, elegancie a krásy, zatiaľ čo žltá predstavuje radosť a nové začiatky, ideálne ako darček pre šťastie.
Oranžové orchidey symbolizujú nadšenie a odvahu, zatiaľ čo zelená je synonymom zdravia a dlhovekosti.

Starostlivosť o črepníkové orchidey

Slnečné svetlo: 
Orchidey sú jednou z mála kvitnúcich rastlín, ktoré uprednostňujú nepriame slabé svetlo. Sú odolné voči väčšine podmienok, ale nikdy by nemali byť umiestnené na priamom slnku, pretože by to poškodilo ich kvety a korene.
V interiéri:
Umiestnite tieto krásky kdekoľvek vo vašej domácnosti, kde nebudú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Neumiestňujte ich do tmavého rohu miestnosti, pokiaľ nie je jasný a nemá nepriame svetlo.
V exteriéri:
Umiestnite ich do tieňa, pod strom, zaveste na strom vo visiacom črepníku, alebo ich umiestnite na terasu, kde ich slnko nespáli.
Polievanie:
Orchidey sú kvety pokiaľ ide o zalievanie. Nikdy ich neprelievajte! Je pre ne nepriaznivé ak sa nachádzajú v stojatej vode, postačí, ak pod ne položíte kocku ľadu, prípadne stačí zarosiť korene a kvety 3-krát týždenne. Vlhkosť je dobrá, prebytočná voda nie.
Príznaky prelievania:
Korene zmäknú a zhnednú, prípadne sčernejú.
Príznaky príliš malého množstva vody:
Korene vyzerajú krehké, zosušené a majú nahnedlú farbu.
Community Verified icon
Styling
V interiéri môžu byť umiestnené v kvetináčoch, voľných závesných boxoch alebo dokonca v sukulentnej záhrade. Bez ohľadu na to, ktorý dizajnový prvok sa hodí do vášho priestoru, dodajú každej miestnosti nádych farby a zelene.
Pridaním machu alebo bambusu do kvetináča môžu vyniknúť medzi ostatnými izbovými rastlinami.
V exteriéri sú odolné a ich kvety budú vždy kvitnúť ak sa o ne správne staráte. Obľúbenou metódou pestovania orchideí vonku je zavesenie na strome (prirodzený tieň) v krabici na orchidey alebo umiestnené na naplavenom dreve.
Váš LK Team
Community Verified icon