Trinásty máj - Deň Tulipánov

Význam tulipánov je vo všeobecnosti dokonalá láska. Rovnako ako mnohé kvety, aj rôzne farby tulipánov majú často svoj vlastný význam. Červené tulipány sú spojené so skutočnou láskou, zatiaľ čo fialová napríklad symbolizuje kráľovskú hodnosť.

10 zaujímavých faktov o tulipánoch


1. Celosvetový dopyt

Holandsko je epicentrom produkcie tulipánových cibúľ. Táto malá krajina vyváža do iných krajín ročne takmer 2,5 miliardy cibúľ tulipánov. Dokonalá pôda na pestovanie cibúľ umožňuje holandským pestovateľom dosiahnuť tieto čísla. 

2. Odrody

Až 2,5 miliardy cibúľ tulipánov, ktoré Holandsko vyváža, pozostáva z 8 000 odrôd. Z toho 23 najvýznamnejších odrôd tvorí 40 percent produkcie cibúľ tulipánov a predávajú sa v záhradných centrách, alebo sa používajú na výrobu kytíc. Zo všetkých je jednoznačne najobľúbenejšou odrodou tulipánov žltý 'Strong Gold'. Na druhom mieste je červeno-biely tulipán „Leen van der Mark“.

3. Tulipánová mánia

Začiatkom sedemnásteho storočia vypukol fenomén známy ako „tulipánová mánia“. Tulipány sa predávali za obrovské sumy, kým cibuľka bola často ešte v zemi. Počas tohto tulipánového šialenstva, mohla mať jedna tulipánová cibuľka rovnakú hodnotu, ako celá nehnuteľnosť pri kanáli v Amsterdame.

4. Farebnosť

Tulipány existujú v takmer každej farbe dúhy: žltá, zelená, červená, oranžová, fialová, ružová a dokonca aj odrody s viac ako jednou farbou. Chýbajú už len farby modrá a pravá čierna. Hoci sa niektoré odrody približujú k čiernej, v skutočnosti ide o "hlboký baklažán". 'Queen of Night' je teda najbližšie, ale ani tento tulipán nie je v skutočnosti čierny.

5. Skupiny

Vedeli ste, že tulipány sú rozdelené do pätnástich rôznych skupín? To ich uľahčuje nájsť medzi obrovským sortimentom tulipánov. Obdobie kvitnutia a tvar kvetov určujú, ako sú zoskupené: sú tu jednokveté, dvojkveté, strapcovité, ľaliovité, a "papagájové" parrot -tulipány, ako aj skoré a neskoro kvitnúce tulipány.

6. Sú symbolom jari

Tulipány znamenajú jar. Po chladných tmavých zimných mesiacoch sú to práve kvety, ktoré prinášajú tú vytúženú veselosť do našich ulíc a záhrad. Ich žiarivé farby a otvárajúce sa puky nám stačia na úsmev. Začínajú kvitnúť v marci. Keď sa povie tulipány, každému sa vybaví jar. :-)

7. Mesiace radosti

Ak si svoje odrody vyberiete múdro, tulipány si môžete vo svojej záhrade užívať od začiatku marca až do konca mája. Za týmto účelom vysádzajte také tulipány, ktoré majú rôzne obdobia kvitnutia. Môžete ich tiež sadiť vo vrstvách - metóda známa ako sadenie lasagní. Takto sa z kvietkov budete tešiť o čosi dlhšie. :-)

8. Vypestuje si svoje tulipány na balkóne

Dá sa! Budú Vám robiť radosť aj vo Vašom príbitku. Ako na to? Sú ideálne na pestovanie v kvetináčoch. Je však dôležité používať kvetináče, ktoré sú aspoň šesťkrát vyššie ako samotná cibuľka. Týmto spôsobom bude nad aj pod cibuľkami tulipánov vrstva pôdy, ktorá je trikrát väčšia ako výška cibúľ. Dbajte aj na to, aby mal kvetináč na dne otvor, aby mohla odtekať prebytočná voda.

9. Symbol

Dobročinnosť. Od viktoriánskej éry sú tulipány tiež symbolom dobročinnosti. Vďaka svojím veselým farbám a znaku novej sezóny (obdobie jari) a znovuzrodenia, mnohé charitatívne organizácie aj dnes stále používajú milovaný kvet tulipánu ako svoj symbol. Napríklad aj Nadácia pre Parkinsonovu chorobu používa ako symbol tulipán.

10. Zjedz ma! :-)

Cibuľky čerstvých tulipánov sú chutné a cenené pre svoju mliečnu, a sladkú chuť. Okvetné lístky tulipánu ponúkajú ovocnú vôňu, príjemnú textúru a chuť, keď sa pridajú do zeleného šalátu. Pri zbere tulipánov na prípravu pokrmov si treba dávať pozor, aby ste nezberali tulipány, ktoré boli postriekané chemikáliami alebo ktoré rastú pri ceste.

Tulipánový kvet patrí do čeľade cibuľovitých a jeho cibule sa dajú variť a konzumovať podobne ako zemiak. :-)

Oslávte trinásty máj ako sa patrí, a potešte seba alebo svojich blízkych krásnou kyticou tulipánov. V našej ponuke nájdete krásne kytice v rôznych farbách, veľkostiach a prevedeniach - priamo z Holandska! 

Váš LK Team