Varenie s jedlými kvetmi - chryzantémy

Chryzantémové víno a koláč z cisárskej Číny

Kvety chryzantémy pochádzajú z Číny - datujú sa okolo roku 200 pred Kristom. Prvotne boli pestované ako bylina, neskôr ich cisárske paláce začali využívať k výrobnému procesu lahodného vína. Takéto víno symbolizovalo integritu a vznešenosť, a bolo veľmi populárne medzi šľachtou. Podávalo sa na rôznych dôležitých udalostiach, alebo oslavách narodenia potomkov kráľovského dvora. 

Igrediencie:

2 šálky bielej a/alebo fialovej sladkej ryže

1 guľôčka šanghajského ryžového vína (10 g)

2-3 lyžice sušenej chryzantémy alebo čerstvých, jedlých okvetných lístkov chryzantémy

Približne 2-3 šálky filtrovanej vody

Parná nádoba

Niekoľko čistých nádob/pohárov

Postup nie je ťažký, len sa treba držať inštrukcií. Tie sa môžu v jednotlivo dohľadateľných zdrojoch trochu líšiť. Veľa šťastia pri práci. :)

Ako vznikol koláč

Cisárovná Wu Zetian nariadila svojim slúžkam, aby nazbierali stovky chryzantémových kvetov na výrobu ryžového koláča s názvom „Bai Hua Gao“, ktorý sa bude podávať na palácových banketoch. To viedlo k ich všeobecnému používaniu v gastronómií a popularite medzi miestnymi ženami. V starovekých kuchárskych knihách, ako napríklad „Shan Jia Qing Gong“ od Lin Hong, napísané v dynastii Song (960 – 1279 n. l.) je uvedených 15 receptov z kvetov chryzantémy.

Holanďania a chryzantémy

V sedemnástom storočí ich Holanďania priniesli do Európy, kde ich pestovali na okrasné účely. Čoskoro si však opäť našli cestu do kuchyne, a to v 18. storočí v Británii. Hilda Leyel, zakladateľka The Society of Herbalists, oživila používanie kvetov vo svojej knihe The Gentle Art of Cookery. To zahŕňalo veľmi jednoduchý chryzantémový šalát, kde sa celé hlavy kvetov blanšírujú a potom sa hodia so zemiakmi, artičokmi, kapari a krevetami do veľkej misy.

Číňania stále používajú celú hlavu kvetu v polievkách a dusených jedlách na dodanie pikantnej chuti – pridávajú sa na konci varenia, aby si zachovali svoj tvar.

Púpava lekárska – biblická horká bylina

Odkazy na púpavu používanú ako jedlo pochádzajú zo Starého zákona: ‚V tú noc budú jesť mäso, pečené na ohni a nekvasené chleby; a budú to jesť s horkými bylinami.“ Exodus 12,8.

Toto odkazuje na začiatok Pesachu -  (v Biblii Sviatok nekvasených chlebov). Historici veria, že medzi horké byliny patrili obyčajné púpavy, čakanka, koriander, bodliak, mäta, chren a divý šalát.

Starí gréci používali celú surovú hlavičku do šalátov, alebo ich varili v dusených pokrmoch. V Británii uvidíte púpavy takmer na každom poli, a sú taktiež veľmi populárne v ich terajšej gastronómii.

Veľa ľudí ich považuje za škodcu a na obtiaž - v čase odkvitania hlavičiek, ale v stredoveku ich ľudia zbierali na jar, aby dozrievala cez leto na výrobu sladkého vína. Predpokladalo sa, že ide o magický proces s vílami – ako inak by sa horká chuť zmenila na sladkú? :)

Dnes si viete púpavové víno vyrobiť sami, aj bez pomoci mágie, tak smelo do toho! :)

Voňavé kvety, vody a sirupy

Číňania, Gréci, Rimania a Peržania používali ružu, jazmín, pelargón, ibištek a ľaliu na prevoňanie parfumovaných olejov a liečivých vôd. Taktiež aby zakryli pachy pitnej vody alebo jej dodali prirodzenú sladkosť. Táto technika bola vyvinutá v Perzii, kde sa okvetné lístky naparovali, aby sa extrahoval parfumovaný olej. Voda bola vlastne vedľajším produktom. Táto metóda sa rozšírila do Indie a Arábie a potom do Európy cez bulharské ružové údolia, ktoré dnes produkujú 85 % svetového ružového oleja.

Ako si pripraviť domáci ružový čaj za 5 minút

Vlastný ružový čaj si pripravíte veľmi jednoducho, a to varením hrsti čerstvých ružových lístkov a čajovej lyžičky listov bieleho čaju v šálke vody, po dobu 5 minút. Rovnaký postup funguje pre zimolez, muškáty a jazmínový čaj, ale použite na ne ďalšiu hrsť okvetných lístkov, pretože chute nie sú také silné.

 Čaj má príjemnú kvetinovú vôňu, ukľudňujúce a antioxidačné účinky.

Veľký ružovo - vanilkový čaj

Ingrediencie:

2 lyžice sušených okvetných lístkov ruží

1 vanilkový lusk, rozpolený a oškrabaný

2½ šálky vriacej vody

1 lyžica medu

Sušené lupienky ruží, vanilkový lusk a semienka vložte do veľkého čajníka a zalejte vriacou vodou. Vmiešajte med, prikryte a nechajte 30 minút lúhovať. Následne čaj preceďte a podávajte. :)

Nazdravie!

LK Team

Community Verified icon

Community Verified icon
Community Verified icon

Community Verified icon

Community Verified icon

Community Verified icon

Community Verified icon
Community Verified icon
Community Verified icon
Community Verified icon