Veľká noc v LáskyKvet

Pôvod Veľkej noci

Veľká noc je považovaná za tradične kresťanský sviatok, no v skutočnosti sa vyvinul z pohanských osláv jari. Názov „Veľká noc“ je odvodená od pohanskej bohyne plodnosti „Eostre“. Tento sviatok bol oslavou jari a znovuzrodenia. 

Typickým a vlastne symbolickým kvetom tohto obdobia je biela ľalia.  Jedným z mnohých dôvodov, prečo sa ľalia spája s Veľkou nocou, je, že jej tvar pripomínal reprodukčné orgány – čo je jeden zo symbolov nových začiatkov. 

Veľkonočný zajac

Zajačik bol pôvodne tiež symbolom plodnosti. Hovorilo sa, že znáša vajíčka pestrých farieb (čo je bezpochyby to, čo sa teraz stalo „veľkonočným zajačikom“, ktorý prináša čokoládové vajíčka deťom na Veľkú noc :).

Podľa niektorých zdrojov sa veľkonočný zajačik prvýkrát dostal do Ameriky v roku 1700 s nemeckými prisťahovalcami, ktorí sa usadili v Pensylvánii a priniesli svoju tradíciu zajaca znášajúceho vajíčka nazývaného „Osterhase“ alebo „Oschter Haws“. Ich deti si vyrábali hniezda, do ktorých mohol tento zajac klásť svoje farebné vajíčka.

Veľkonočné vajíčka

Na Veľkú noc sa s vajíčkami spája množstvo aktivít. Medzi ne napríklad patrí varenie vajec natvrdo a ich kotúľanie z kopca v súťaži o to, koho vajce sa dostane dole ako prvé/zájde najďalej bez rozbitia. Vajíčka natvrdo sa od pradávna zdobili (a stále zdobia) deťmi, a často sa zapájali do rôznych súťaží s cenou za najlepšie ozdobené vajíčko. Iné aktivity zahŕňajú hry, ktoré sú typické pre rôzne regióny, či skupiny obyvateľstva.

Vtipné "fakty" o Veľkej noci
Veľká noc je šťastnou príležitosťou, ktorú bude bezpochyby oslavovať väčšina z Vás s Vašimi detičkami. Tu je pár vtipných faktov, ktoré ich môžte naučiť:
  • Sliepka obráti svoje vajce každý deň približne 50-krát
  • Sliepka musí zjesť 4 kilá potravy, aby mohla vyprodukovať 12 vajec
  • Vajcia obsahujú všetky vitamíny okrem vitamínu C
  • Podľa Guinessovej knihy rekordov váži najväčšie veľkonočné vajíčko 1200 kg, a je vyrobené z lahodnej belgickej čokolády
  • Viac ako polovica detí (58 %) považuje za najdôležitejšiu časť Veľkej noci čokoládové vajíčka
  • Priemerný čas, kedy deti začnú hľadať svoje prvé čokoládové veľkonočné vajíčko, je na Veľkonočnú nedeľu o 11:00, pričom 30 % detí zje svoje čokoládové vajíčko namiesto raňajok :)))

Samozrejme, všetko s mierou. Ale aby ste ani Vy - rodičia neostali ukrátení, máme pre Vás v ponuke niečo na nedeľný prípitok a kvalitnú čokoládu pod zub.

Prosecco a pralinky pre rodičov

Sviatky radosti
Veľkonočné sviatky vychádzajú hlavne z tradičného vidieckeho života nášho obyvateľstva. Ako sme vyššie spomenuli, sviatky sa spájajú s tradíciami, zvyklosťami, vinšami, ale aj modlitbami, svätením dní a návštevou kostolov.
Nech už Veľkú noc strávite akokoľvek, my Vám prajeme aby bola pokojná a plná radosti.
Doprajte si dobré jedlo, prechádzky s rodinou či priateľmi a v neposlednom rade  - vyzdobte si svoje príbytky, aj to sa odrazí na Vašej nálade! :)
S láskou LK team