"Evergreen" - Vianočný stromček

Prvopočiatky

Egypťania však neboli jediní, ktorí priniesli strom do interiéru. Už v Škandinávii, vikingovia verili, že evergreeny sú špeciálnymi darmi od Baldera, ich boha svetla a mieru. Neskôr druidi, starodávne keltské kňazstvo, o ktorom sa hovorilo, že kráča po línii medzi bohmi a ľudstvom, začali do domu prinášať zeleň. To bolo okolo 8. storočia, uvádza The Washington Post.

Predtým vraj uctievali duby ako svoju modlu. Ale anglický benediktínsky mních, sv. Bonifác, ktorý zasvätil svoj život vzdelávaniu pohanov o kresťanstve, ponúkol druidom jedľu trojuholníkového tvaru ako symbol sv.Trojice. Tá nahradila ich milované duby.

Zdobenie chrámov jedľami symbolizovalo oslavu života, pričom si na dvere a okná vešali vetvičky imela, aby odohnali zlých duchov chorôb.

Vianočné stromčeky a kresťanstvo

Hoci nemecký teológ a kňaz Martin Luther zo 16. storočia je známy tým, že podnietil protestantskú reformáciu, zaslúžil sa aj o to, že priniesol vianočný stromček do Nemecka a predstavil ho kresťanstvu tak, ako ho poznáme dnes.

Podľa starších prameňov, nemeckí kresťania najprv stavali pyramídy z dreva a ozdobili ich zelenými vetvičkami a sviečkami, na oslavu Ježišovho narodenia. Luther, v úžase nad čarovnými, trblietavými "stromami" ktoré vonku jasne žiariarili, sa rozhodol znovu zachytiť krásnu scénu pre svoju rodinu tak, že strom prenesiol dovnútra a prikryl ho drôtom, v ktorom boli zachytené vetvičky a sviečky.

Vianočný stromček na Slovensku

Na naše územie sa tradícia zdobiť vianočný stromček dostala až koncom 18. storočia z Nemecka. Najprv sa udomácnil v mestskom prostredí a až koncom 19. storočia začal prenikať na vidiek. Na východné Slovensko sa dostal dokonca až medzi vojnami. Dovtedy sa v izbách vešali rôzne slamené predmety, snopy obilia a zelené vetvičky. Aj stromček býval spočiatku zavesený v kúte alebo v strede izby vrcholcom k zemi.

V ľudovom prostredí sa zdobil najrôznejšími plodmi: jabĺčkami, orechmi, venčekmi zo strukovín, obilnými snopmi alebo koláčikmi. Vo východných lokalitách vyjadroval blížiacu sa jar, a preto naň pripevňovali vtáčiky zo slamy alebo cesta, a vyfúknutými vajíčkami.

Šťastné a veselé! :)

Až začiatkom 20. storočia sa pod stromček začali dávať darčeky pre členov rodiny.

Vianočný stromček teda prešiel dlhou históriou, počas ktorej sa zapísal do ľudských sŕdc ako neodmysliteľná súčasť Vianoc.

Nech už máte stromček živý, či umelý, ozdobený ručne vyrobenými ozdobami alebo podľa najnovších trendov, najdôležitejšie je, že sa pri ňom stretnete s ľuďmi, ktorých máte radi.

Chceme každému z vás zaželať veselé Vianoce plné lásky a smiechu v kruhu rodiny a priateľov.

Užite si štebotanie tých najmladších členov rodiny pri rozbaľovaní darčekov, a šťastia a radosti v očiach tých ktorí to sledujú.

Spomeňte si na tých ktorí tu už nie sú, ale stále si ich nosíte v srdciach.

Každému z vás želáme malý vianočný zázrak. :)

Váš LK Team

Community Verified icon

Community Verified icon
Community Verified icon

Community Verified icon